+38 (04744) 3-44-61
Меню
Остання редакція: 26 березня 2025

Базова військова підготовка

Керуючись нормами законів України, окремі категорії здобувачів чоловічої статі (жінки - за бажанням) проходитимуть спеціалізовану підотовку у закладах вищої освіти.

Які законодавчі підстави запровадження базової загальновійськової підготовки (БЗВП) в закладах вищої освіти?

Відповідно до статті 10-1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» базова підготовка проводиться з метою здобуття громадянами України військово-облікової спеціальності, навичок і умінь, необхідних для виконання конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України. БЗВП є елементом підготовки громадян до військової служби, як першої складової військового обов’язку громадян, визначеного статтею 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Порядок проведення базової загальновійськової підготовки громадян України, які здобувають вищу освіту, та поліцейських, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 734 від 21 червня 2024 року.

Хто згідно закону зобов’язаний проходити БЗВП?

Базову підготовку проходять громадяни України чоловічої статі, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти.

Від проходження базової підготовки звільняються ті з них, які:

  • визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби;
  • до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
  • проходили військову службу (наявність військово-облікового документа, що містить відомості про присвоєну військово-облікову спеціальність та факти проходження військової служби);
  • мають сертифікат про проходження базової підготовки та здобуття військово-облікової спеціальності.

Не проходять базову підготовку:

  • здобувачі вищої освіти, які здобувають освіту за іншими (крім денної та дуальної) формами здобуття освіти, включаючи поєднані;
  • здобувачі вищої освіти - іноземні громадяни.

Інших причин звільнення від базової підготовки законодавством не передбачено.

Рішення про звільнення здобувачів освіти від проходження БЗВП приймають керівники закладів вищої освіти на підставі особистих заяв з доданням підтвердних документів. Уповноважені представники органів військового управління можуть проводити перевірку наданих здобувачами освіти підтвердних документів.

Як організовано проходження БЗВП в університеті?

БЗВП віднесено до блоку загально університетських дисциплін. При цьому ця дисципліна є обов’язковою для здобувачів чоловічої статі, а інші категорії здобувачів мають право обирати теоретичний курс БЗВП добровільно. Теоретична частина БЗВП відбуватиметься у 2 семестрі 2-го курсу навчання (2 семестрі 1-го курсу навчання для здобувачів, які навчаються за скороченим терміном навчання).

Як скористатись правом не проходити БЗВП?

У період обрання елективних дисциплін (з 12.03.2025 по 20.03.2025) звернутись до декана факультету із заявою, що містить відомості про наявність права не проходити БЗВП із копіями підтверджувальних документів. В заяві слід вказати альтернативну дисципліну, яку Ви маєте бажання опанувати замість БЗВП.

Для підтвердження права на звільнення від проходження базової загальновійськової підготовки (БЗВП)здобувачі освіти кожної з відповідних категорій повинні надати до деканату наступні документи:

Особи, визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби:
Оригінал та копію висновку військово-лікарської комісії (ВЛК) про непридатність до військової служби.
та\або
Довідку з територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП)(військкомату) про зняття з військового обліку або встановлення відповідної категорії придатності.

Особи, які до набуття громадянства України проходили військову службу в інших державах:
Копію паспорта громадянина України (для підтвердження набуття громадянства).
Офіційний документ про проходження військової служби за кордоном (військовий квиток, довідку або витяг із військового реєстру відповідної держави).
Нотаріально засвідчений переклад документа українською мовою.

Особи, які проходили військову службу в Україні:
Копію військового квитка або довідку про проходження військової служби.
та\або
Витяг із Наказу про звільнення з військової служби (за наявності).
та\або
Довідку з ТЦК та СП про те, що особа вже проходила військову службу.

Особи, які мають сертифікат про проходження базової підготовки та здобуття військово-облікової спеціальності:
Оригінал та копію сертифіката про проходження базової загальновійськової підготовки.
та
Підтвердження від закладу освіти або військового навчального підрозділу, який видавав сертифікат (за необхідності).

Які наслідки не проходження БЗВП?

Якщо у Вас відсутні законні причини не проходити БЗВП – її вивчення є обов’язковим із занесенням до Вашого індивідуального плану. Не виконання індивідуального плану є передумовою до відрахування здобувача вищої освіти. Зверніть увагу, що подання відомостей про право не проходити БЗВП обмежена терміном обрання електричних дисциплін. Відсутність заяви із всіма супровідними та підтверджувальними документами є бажанням здобувача не скористатись правами на обрання альтернативної до БЗВП дисципліни.

Як виконати вимоги законодавства у випадку відсутності права на звільнення від БЗВП?

Можливість обрання БЗВП в університеті організована в рамках процедури обрання вибіркових дисциплін. Відповідний освітній компонент розміщено у каталозі загальноуніверситетських вибіркових дисциплін (про особливість обрання вибіркових дисциплін можна ознайомитись за посиланням).

Якщо у Вас відсутні підстави для звільнення від проходження БЗВП, потрібно у встановлений Положенням про вибіркові дисципліни час і спосіб обрати відповідну дисципліну із загальноуніверситетського каталогу, скориставшись своїм персональним кабінетом. Зверніть увагу, для того щоб вибір пройшов вдало Вам потрібно обрати БЗВП першим пріоритетом.

У випадку якщо Ви не змогли зробити вибір, Ви маєте можливість в деканат із проханням обрання відповідного освітнього документу (для цього потрібно написати заяву на ім'я декана, вказати причину за якої Ви не скористались правом обрання вибіркової дисципліни та зазначити повну назву дисципліни, яку Ви обрали для вивчення).